Bjarni, a már idős izlandi gazda elkezdi felkapargatni a régi sebeket, és válaszol egykori szeretője évtizedekkel korábban írt levelére. Keresetlenül őszinte válaszában végigveszi élete örömeit és fájdalmait, magyarázatot próbálva találni arra, hogy minden vágya ellenére miért választotta a szerelem és a modern város helyett elhidegült feleségét és a még hidegebb, évszázadok óta változatlan vidéki életet.
Egy stockholmi szülészetre konyhásfiúként kerülő fiatalembernek gyorsan alkalmazkodnia kell az osztályt uraló láthatatlan, íratlan és mégis nyilvánvaló Szabályhoz, amely a szendvicsekre teendő uborkaszeletek helyes felvágási technikájától a lepedők betűrésének pontos lépésein át a hőmérsékletig mindenre kiterjed. Måns Wadensjö saját tapasztalatokon nyugvó, gondos megfigyelései a kicsi, zárt világról valahonnan mindannyiunknak ismerősek lehetnek. Szülésekről ugyan alig esik szó a műben, több svéd kismama mégis arról számolt be, hogy ez a kisregény jelentette számára a leghasznosabb felkészítő irodalmat. A Szülészetet többek között a legjobb svéd debütregénynek járó Katapultpriset díjjal is kitüntették. A szerző egy évig lektorként dolgozott az ELTE-n.
A nehéz válásán épp csak túlesett Sonja a drogcsempészet csapdájában találja magát, és miközben veszélyes döntések sorával próbál szabadulni a reykjavíki alvilágból, a gyereke felügyeleti jogáért is küzdenie kell. Az Izlandot különösen súlyosan érintő 2008-as gazdasági világválság és bankcsőd után játszódó izgalmas regény finom karakterábrázolása, szövevényes cselekménye és nagyszerűen eltalált stílusa az olvasót is rabul ejti az utolsó oldalig, így az északi krimik és letehetetlen thrillerek rajongói számára kötelezően ajánlott olvasmány. Lilja Sigurðardóttir Csapdája – az épp megfilmesítés előtt álló – Reykjavík noir trilógia első darabja, amely nemzetközi hírnevet szerzett az írónak: a sorozat egyes köteteit angolszász nyelvterületen többször is az év thrillerének vagy könyvének választották.